Zapobieganie podsłuchom Wrocław

Jak zapobiegać podsłuchom w firmie?

Ważne spotkanie biznesowe, omówienie kondycji finansowej firmy czy przedstawienie innowacyjnego projektu to tylko wybrane sytuacje, kiedy prezentowane informacji nie powinny opuścić pomieszczenia. Niestety, w wielu przypadkach wyciekają one do konkurencji lub Internetu, niszcząc pozycję firmy na rynku i jej przewagę nad innymi markami. Przyczyną bywa szpiegostwo przemysłowe, czyli zainstalowany w firmie podsłuch. Czy można się przed nim uchronić i jak wykrywać pluskwy?

Tarcze akustyczne

Tarcze akustyczne zabezpieczają firmę przed podsłuchiwaniem z zewnątrz, np. przy wykorzystaniu mikrofonu laserowego (kierunkowego). Tworzony przez nie sygnał jest wysyłany przez czujniki do elementów konstrukcyjnych budynku (np. okien, drzwi, ścian), gdzie tworzy wibracje. Są one barierą, przez którą nie da się odczytywać żadnych dźwięków.
Podobnym sposobem walki z podsłuchami jest ich zagłuszanie. Specjalistyczny sprzęt po prostu uniemożliwia działanie mikrofonów na obszarze swojego działania.

Wykrywanie podsłuchu

Podsłuch może być również zainstalowany w biurze. Przed spotkaniem warto skontrolować salę, w której będzie się ono odbywało pod kątem ewentualnych „niespodzianek”. Agencja detektywistyczna zajmująca się wykrywaniem pluskiew dokładnie sprawdzi pomieszczenie korzystając z wyspecjalizowanego sprzętu. Lokalizuje on urządzenia elektroniczne (również te nieaktywne) oraz przesyłane przez nie sygnały (zarówno transmisję analogową, jak i cyfrową). Użycie „wykrywacza podsłuchów” to pierwszy krok. Pomieszczenie powinno zostać również przeszukane przez specjalistę, by mieć 100% pewność, że nic się nie ukryło.

Polityka bezpieczeństwa

Tak jak większość elektroniki, również podsłuchy podlegają ciągłej miniaturyzacji i doskonaleniu. Wiele z nich to niewielkie nadajniki, które wcale nie muszą znaleźć się wcześniej w pomieszczeniu. Mogą być dostarczone z przedmiotami z zewnątrz (np. podanej przez asystentkę filiżance kawy i ciasteczkach) lub zostać wniesione przez uczestników spotkania (w ubraniu, telefonie lub nawet w długopisie). Dlatego też wszelkie tego typu rzeczy powinny zostać sprawdzone na obecność pluskiew przed rozpoczęciem spotkania. W wielu firmach obowiązuje również zakaz wnoszenia telefonów na salę konferencyjną. Niekiedy pracownicy nawet nie zdają sobie sprawy, że ich urządzenie jest zainfekowane i służy jako podsłuch.
Poważne podejście do zagadnienia poufności informacji i polityki bezpieczeństwa firmy wymaga skorzystania z profesjonalnych działań, które zagwarantują utrzymanie ważnych danych w tajemnicy. Warto skorzystać z oferty agencji detektywistycznej lub wyspecjalizowanego detektywa, który pomoże oczyścić pomieszczenie z podsłuchów i zabezpieczy je przed podsłuchiwaniem z zewnątrz. 

Dane kontaktowe

Wyślij swój numer